Poradnik

o kamperach

Zdobądź niezbędną wiedzę

Co warto wiedzieć przed wyjazdem kamperem?

W naszym poradniku zawarte są wszystkie najważniejsze informacje, z którymi warto zapoznać się przed wyruszeniem w pierwszą podróż.

Jedną z ciekawych form wyjazdu jest podróż kamperem. To świetna alternatywa dla zwiedzania świata z pilotem, który realizuje ściśle określony harmonogram wycieczki. Gwarantuje pełną swobodę wyboru trasy i kierunku docelowego oraz możliwość spontanicznego odwiedzania dowolnie wybranych miejsc. Dzięki temu znikną wszystkie dotychczasowe ograniczenia i sam zdecydujesz, ile czasu poświęcisz w danej lokalizacji. Jeśli chcesz wypróbować taki styl podróżowania, możesz zdecydować się na wynajem kamperów w firmie Camster. Mamy do zaoferowania nowoczesną flotę pojazdów Mercedes Sprinter 4×4 z funkcjonalną zabudową i niezbędnym wyposażeniem.

Wynajem kampera czy zakup własnego pojazdu – co lepsze?

Wiele osób rozpoczynających przygodę z podróżowaniem kamperem zastanawia się nad tym, czy lepiej go wynająć, czy też kupić swój pojazd. W rzeczywistości obie opcje mają swoje zalety i wady. Z tego względu przed dokonaniem wyboru najlepiej pomyśleć nad indywidualnymi potrzebami. Wynajem kampera to świetny pomysł, aby sprawdzić, czy wyjazdy kempingowe są czymś dla Ciebie. Taka przygoda z pewnością ułatwi dokonanie odpowiedniego wyboru. Z kolei jeśli masz już za sobą kilka udanych wyjazdów, możesz pomyśleć o zainwestowaniu we własny „dom na kółkach”. W takim przypadku warto skorzystać z profesjonalnej usługi zabudowy kamperów.

Najważniejsze udogodnienia w kamperach

Aktualnie nowoczesne kampery zapewniają liczne udogodnienia, które znacząco podnoszą komfort podczas podróżowania. Dzięki temu możesz w nich poczuć się zupełnie jak w domu. Najważniejszymi elementami wyposażenia każdego pojazdu są:

 • wygodne łóżko występujące zwykle w formie małej, opuszczanej antresoli,
 • łazienka z prysznicem i opróżnianą toaletą,
 • kuchnia z kuchenką i lodówką, a czasami nawet z mikrofalówką, ekspresem do kawy czy innymi niezbędnymi sprzętami,
 • pojemne szafki i bagażnik na rzeczy osobiste,
 • zbiorniki na czystą i brudną wodę,
 • klimatyzacja na upalne dni,
 • system ogrzewania niezbędny w chłodne dni,
 • odpowiednie oświetlenie,
 • instalacja elektryczna gwarantująca stały dostęp do prądu.

Koniecznie sprawdź przed wyjazdem!

Jeśli w najbliższych planach chcesz wyruszyć kamperem w podróż, to koniecznie należy przed wyjazdem załatwić wszystkie niezbędne formalności. W pierwszej kolejności najlepiej zacząć od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. W razie potrzeby konieczne będzie  wykonanie przeglądu, aby w dowodzie rejestracyjnym znajdowała się aktualna pieczątka. Duże znaczenie z pewnością ma też ubezpieczenie OC i AC. Warto dokładnie przejrzeć zakres polisy w odwiedzanych krajach. Wypożyczając kamper można jeździć wyłącznie do państw objętych ubezpieczeniem. Inną ważną kwestią jest regularny przegląd instalacji gazowej. Mimo że w Polsce nie ma wymogów z tym związanych, to jednak w innych krajach, a w szczególności na promach zdarzają się kontrole naklejek.

Gdzie można przenocować kamperem?

Chociaż wydaje się, że kamperem można stanąć na nocleg praktycznie wszędzie, to warto dokładnie sprawdzić, jakie miejsca są polecane w danym kraju. Ma to związek zarówno z bezpieczeństwem, jak i komfortem. W zachodniej części Europy często przy drogach widnieją znaki, które informują o możliwości postoju pojazdem kempingowym. Czasami do spania musi wystarczyć okoliczny parking, jednak jeśli jest taka opcja najlepiej przenocować na campingu. Zwykle kosztuje to zaledwie kilka euro, a zapewnia dodatkowe udogodnienia, takie jak punkt uzupełniania wody czy miejsce do opróżniania toalet.

Co warto zabrać ze sobą w podróż?

Planując wyjazd kamperem, warto sporządzić listę z niezbędnym ekwipunkiem, aby mieć pewność, że wszystko znajduje się na pokładzie. Do najważniejszych rzeczy zaliczyć można:

 • akcesoria kuchenne: czajnik, garnki, kubki, talerze czy sztućce,
 • butlę z gazem,
 • akcesoria do sprzątania, takie jak miotła z szufelką, suszarka do naczyń, worki na śmieci, szmatki, gąbki, środki czystości,
 • nożyczki, latarka, scyzoryk i podstawowe narzędzia,
 • ręczniki i akcesoria higieniczne: ręczniki papierowe, papier toaletowy, kosmetyki,
 • pościel do spania,
 • suszarka do prania
 • wąż do wody,
 • ciepłą odzież i płaszcze przeciwdeszczowe,
 • baterie, adaptery i power banki,
 • apteczka, trójkąt, gaśnica i kamizelka ostrzegawcza.

W przypadku wynajmu pojazdu zwykle oferowane jest podstawowe wyposażenie, dlatego przed wyjazdem najlepiej dokładnie sprawdzić, co ewentualnie trzeba uzupełnić.

Jakie są koszta związane z wynajmem kampera?

Przed zainwestowaniem we własny pojazd kempingowy warto przekonać się, czy taka forma wypoczynku jest wystarczająco satysfakcjonująca. W takiej sytuacji najlepiej postawić na wynajem kamperów. Chociaż za taką usługę z pewnością trzeba nieco zapłacić, to ostatecznie koszta są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku kupna „domu na kółkach”. Dużo zależy od czynników, takich jak sezon czy wyposażenie pojazdu. Dodatkowo w przypadku wypożyczenia kempingu na dłuższy okres można liczyć na atrakcyjne rabaty. Ceny za wypożyczenie kampera w ofercie Campster rozpoczynają się już od 350 złotych. Sprawdź nasz aktualny cennik, aby precyzyjnie zaplanować wydatki!

Skip to content